Lorem ipsum
Class aptent taciti sociosqu ad litora
VIP SHQIPTAR- HIT 2011Aurela Gaçe


Aurela Gace (16 tetor 1974 në Llakatund në Vlorë, Shqipëri) është një këngëtare shqiptare që jeton në New York City. Përveç muzikës moderne, ajo këndon shpesh muzikë popullore Labisch tipike të rajonit të tyre në shtëpi. Ai e përshkruan veten si një këngëtare me dhunti të shumta që paraqet polifonik muzikë nga xhaz dhe shpirti.
Përmbajtje


Biografia


Aurela është në një fshat rreth dhjetë kilometra në veri të Vlorës në Jug të Shqipërisë u rrit. Si një fëmijë të vogël ajo filloi të kënduar dhe më pas ka marrë pjesë rregullisht në demonstrata dhe konkurse. Sipas deklaratave të tyre, ajo ishte e fiksuar tashmë me të kënduarit.vitin 1993 me kengen mori Aurela Pegaso për herë të parë në Keng i
Festivali - Festivali i madh i Shqipërisë këngë, të kryer nga TVSH
televizionit shtetëror.
Një kohë më pas, ajo fitoi Festivali i Pranverës 1994 zbulim i madh i saj arrihet me këngë në Keng Festivali Nata i në vitin 1995, e cila u fitua nga Ardit Gjebrea. Pasi
ata kishin marrë pjesë në çdo vit vijues dhe fitoi më shumë vende të
dytë dhe të tretë se çdo pjesëmarrës tjetër në vitet '90, ajo mund
Festivali i Keng në 1999 me kengen S'jam Tribu të fitojë dhe 2001 me
Ndjej këngë.Në vitin 2000, Aurela klasës vepron në Akademinë e Arteve në Tiranë nga.
vitin 2001 ajo emigroi në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku ajo ka
kryer kryesisht në frontin e komunitetit mërgimit shqiptar.
Aurela
botuar ende albume, ka shfaqur edhe në Shqipëri, ku ai mori pjesë në të
kënduarit konkurse të tilla si Kenga Magjike, të cilën ajo e fitoi në
vitin 2007 me Veten kengen Hape. Në verën e vitit 2010, ajo u
ul me pop-dance
Single-Origjinale (një bashkë-prodhim me Flori Mumajesi dhe Marseli) një tjetër hit.Në dhjetor 2010 ajo mori pas gati dhjetë vjet e mungesës, përsëri në një pjesë i Festivali Keng's. Ajo kishte në mes vetëm dy paraqitjet e ftuar në këtë festival. Me
këngë Kenga ime ata fituan për herë të tretë të fitores dhe të
kualifikuar pastaj për Song Contest 2011 Euro Vision në Dusseldorf. 
Titulli Feel Passion përveç një kor shqiptar paraqitur tërësisht në
anglisht.
Discography


Albums


    
* 1998: Nënë Oh

    
* 1998: The mirë - Aurela Gace

    
* 2001: bejke tundu

    
* 2001: Superxhiro

    
* 2008: M'u se syteSingles    
* 2007: Veten Lojra

    
* 2009: Bosh

    
* 2010: Origjinale (Feat. Flori Mumajesi & Marseli)

    
* 2010: Kenga ime / Feel pasionAwards


    
* 1994: Fitues i i pranverës Koncerti RTSH me kengen Mjafton NUC

    
* 1996: 3 Vendi dhe aktoren më të mirë në Keng i Festivali 35 me këngën Dashuruar Me Jeten

    
* 1997: 2 Vend në Keng i Festivali 36 me kengen E Kemi Fatin Shpresë Dhe Marrëzi

    
* 1998: 2 Vendi dhe aktorja më e mirë në festivalin e Shkupit €

    
* 1998: 3 Vend në Keng i Festivali 37 me këngën E Pafajshme Jam

    
çmim special fituese e Festivali i 38 dhe Keng për interpretues të mirë të Radio Top Albania me kengen S'jam Tribu: * 1999

    
* 2000: 2 Vend në Maratona e Keng Popullore e Qytetare

    
* 2001: fitues dhe interpretues të mirë në Keng i Festivali 40 me kengen Jetoj

    
* 2007: fitues dhe interpretues të mirë në Kenga Magjike me kengen Hape Veten

    
* 2010: fitues dhe interpretues të mirë në Keng i Festivali 49 me këngën Kenga Ime

    
*
Clip Your video e këngë është konsideruar video meistgesehenste
Origjinale në gjuhën shqipe në YouTube, ajo ishte e dëgjuar për mbi 4
milion herë dhe është konsideruar si kënga shqiptare e 2010.

______________________________________________________________________________________________________________________

Leonora JakupiLeonora JakupiFotografi nga kopertina e albumit "Egërsira që vret"
Informacione
Lindja 3 Mars, 1978
Prejardhja Skënderaj, Kosovë
Profesion(e) këngëtare
Vite aktiv 1993- tash

Leonora Jakupi lindi më 3 mars 1978Skënderaj, Kosovë.
Një ndër këngëtaret më të njohura, bukura dhe preferuara në trojet
shqiptare. Karriera e Leonorës ka filluar në moshën 15 vjeçare ku ka
kënduar për herë të parë në festivalin "Zëri i Drenicës". Kënga e parë
ishte "Dallëndyshe bukuroshe". Ka marr pjesë edhe në festivale të tjera
si për shembull Festivali në Radio Televizionin Shqiptar.
Albumet e Leonorës përmbajnë muzikë të rrymave të ndryshme. Albumet e
fundit përmbajnë këngë pop të inspiruar nga muzika turke.


Gjatë kohës së pasluftes mbetet dhe vazhdon të jetë njëra ndër këngëtaret më Origjinalë të estrades Kosovare. Ndër këngët më të njohura dhe të dashura të Leonorës është ”A vritet pafajësia”. Kjo këngë doli gjatë luftës së Kosovës dhe ka për temë luftën dhe gjenocidin serb ndaj shqiptarëve. Leonora ja dedikoj këtë këngë babait të saj që ishte pjesëtar i uçk dhe vdiq gjatë luftës. Pas luftës Leonora u shpërngul nga Skenderaj dhe u vendos në Prishtinë, ku edhe banon sot me nënën, motrën dhe vëllanë.


Në vitin 2002 Leonora pati një konflikt me kolegen e saj Adelina Ismajlin.
Leonora e denoncoi në polici Adelinën, por prokuroria vendosi që ta
hedh poshtë çështjen pasi i kërkoj vetë nëna e Leonorës që qështja të
mbyllej.


Në programin ”Përrall me tupan” në Radio Televizionin e Kosovës më
datën 01. shkurt 2007 Leonora Jakupi deklaroi se do të mund të pajtohej
me Adelina Ismajlin, vetëm nëse ajo i kërkon Leonorës falje publikisht.


Disa herë në intervista është ankuar se Ministria për Kulturë e
Kosovës po bën pak për mbrojtën e të drejtave autoriale të këngëtarëve
nga Kosova, dhe luftimin e piraterisë.


Ka marr pjesë disa herë në koncerte humanitare/ bamirëse, si në koncertin për grumbullimin e mjeteve financiare për lirimin e Fatmir Limaj.Diskografia( Albumet dhe hitet)

Viti Kopertina Titulli Hite Shënim
1997 Leonorajakupi albumi 1.jpg Leonora Jakupi -O, bo bo

-Nuk me duhet Gjermania
Bashkëpunëtor kryesor Aida Baraku dhe Armend Rexhepagiqi

Publikuar nga Zico Company

Album pa titull. Në kopertinë është një foto e Leonorës dhe mbishkrimi Leonora Jakupi
2001 Leonora jakupi kaprolle.jpg Sahara dhe Kaprolle( album i dyfisht) -A vritet pafajsia?

-Në zemër të më ndjesh

-Sahara
Përmban dy CD

Bashkëpunëtor kryesor Naim Krasniqi

Publikuar nga L&I Company
2003 Leonora krejt ndryshe.jpg Krejt Ndryshe -Ti nuk ekziston Hiti "Ti nuk ekziston", me muzikë të kompozuar nga një turk, dhe tekst të Memli Krasniqi

Bashkëpunëtor kryesor Enis Presheva Junior

Publikuar nga "Zeri i Drenicës"
2005 Leonora jakupi.jpg Leonora -As mos provo

-Ende të dua
Bashkëpunëtor kryesor Enis Presheva Junior


2006
Zemra të kërkon -Zemra të kërkon

-O beqar
Bashkëpunëtor kryesorCitime të Leonorës


 • Për politikë: "Nuk merrem me politikë, as që dua të merrem,
  sepse politika i takon atyre që janë më kompetent. Artisti ka shumë
  shpirt dhe fatkeqësia më e madhe është nëse merrem me politikë. Një
  shoqëri ka nevojë edhe për politikë, por arti është ushqim për
  shoqërinë."

 • Frikë:"Kam frikë shumë nga ata që merren me përgojime dhe me
  thashetheme, sepse e drejta e di se vonon por del në shesh. Dua drejtësi
  edhe pse ajo dhemb për të fajshmin. "

 • Fatkeqësi: "Fatkeqësia ime më e madhe është humbja e babit
  tim. Ajo është një tronditje e madhe për mua dhe për familjen time. Çdo
  herë kur e kujtoj më këput shpirtin. Le ta vendose çdo kush dorën në
  zemër dhe të kujtoj veten në pozitën time. Por jeta duhet vazhduar, por
  babi im do të jetë gjithnjë në shpirtin tim"

 • Për të rinjtë jashtë:"Rini e mërgatës duani atdheun dhe mendoni që të ktheheni një ditë në Kosovën e bukur"

 • Për pikat e dobëta të saj:"Sinqeriteti i tepruar. Kam kundërshtar sinqeritetin "
_______________________________________________________________________________________________________________________

Blero

Biografia
Blero
(19 korrik 1978 në Mitrovicë), Blerim Muharremi emrin e vërtetë, është
një këngëtare shqiptare të Kosovës R & B dhe balerin.

Përmbajtje
Blero është i martuar me aktoren dhe prezantues i Teuta Krasniqi kosovare. Blero dhe Teuta që nga 27 Prill 2010 prindërit e vajzës Tara. [1] nder vajzën në 2010, ai nxori albumin "Tara", e cila përmban 14 këngë.

Karrierës
Përparime


Frymëzuar
nga Stevie Wonder dhe R. Kelly, ishte Blero përparim të tij në vitin
2004 me vetëm Ti Kthehu, e cila i takon albumin e parë unë Hap Pare i
Blero.
Në albumin e tij të parë pretendon të Blero ka punuar 6 vjet. Albumi i parë është ndjekur deri sot, 4 më shumë albume të suksesshme.

Duetsbashku me pop shqiptare / këngëtare popullore Rovena Stefa ai i botuar
në vitin 2005, Single Mos Thuaj, e cila ishte e njohur kryesisht në
Shqipëri.
Një nga hitet më të mëdha ishte më parë feat falma. Shpat Kasapi, botuar në vitin 2007. Një
tjetër duet si i çmendur ndihmoi me këngëtarin shqiptar nga Maqedonia
Leonora Poloska në 2008 dhe La Vida Loca me R e shqiptarëve të Kosovës
dhe B këngëtar Dafina Zeqiri vitin e ardhshëm kjo rëndësi edhe më shumë.
Ai gjithashtu ka fituar në Gjermani dhe në Turqi me gjuhën angleze të vetme nuk mund të Shih U një famë të vogël.

Discography
Albums


    
* 2004: Hap I Pare

    
* 2005: Bashkia

    
* 2006: Blero

    
* 2007: falma

    
* 2010: TaraSingles


    
* 2005: Papritur

    
* 2005: ME mungon

    
* 2005: Mos Thuaj feat. Rovena Stefa (pjese e albumit Llokum me Rovena)

    
* 2007: falma feat. Shpat Kasapi

    
* 2008: Crazy feat. Leonora Poloska

    
* 2009: La Vida Loca feat. Duffy'e)

    
* 2009: feat Lartë. Mc Kresha & Snupa

    
* 2009: Kthe feat Bilet. Etno Engjujit

    
* 2010: Veq Ti feat. Zajmina Vajsari

    
* 2010: Pa Ty Nuk gojë

    
* 2010: Ju Dhe Me


_________________________________________________________________________________________________________-


Zajmina Vasjari

Biografia


Ditelindja: 17 Qershor 1987

Shenja e Horoskopit: Binjaket

Zaimina ne moshen 16 vjeçare u
shpall Miss Shqiperia 2002. Qe nga ajo date jeta e saj ndryshoi
perfundimisht duke kaluar nga nje vajze e thjeshte, ne nje ikone bukurie
shqiptare, duke qene keshtu objektiv i shume paparaceve. Vitet e fundit
e gjejme Zaiminen si modele por edhe si kengetare me hite te ndryshme
qe e bene te famshme ne Shqiperi dhe ne Kosove.

Nis ne fillim karrieren si kengetare me kenget: "Ku je", "Pa ty", "Kthehu".- Ne vitin 2005

Nxjerr videoklipin te kenges "S'te dua"

Dhe pastaj konkuron ne "Mikrofonin e arte" me kengen "Sonte me prit"- Ne vitin 2006

Vijon ne nje videoklip ne bashkpunim me Kastro Zizo ne kengen "Bonito".

Paraqitet tek festivali muzikor "Top Fest 3" me kengen "Mos thuaj jo"- Ne vitin 2007

Nje tjter pashkpunim me Kastro Zizo me kengen "Chupa Chupa", per te cilen realizojne nje tjter videoklip.- Ne vitin 2008

Ne vere vjen nje duet me Rati per kengen e shoqeruar me videoklip "Zarfe trendafilash".

E ftuar tek ZONE E LIRE, nje emision i Arjan Cani, kendon kengen e re "Zemren parkove keq".- Ne vitin 2009

Nxjerr videoklipin e ri te saj nga Supersonic Production te
titulluar "Nje me pak e nje me shume". Pastaj ne shkurt nje tjeter
videoklip i sukseshem per kengen "Facebook".- Ne vitin 2010

Kesaj here Zaiminen e gjeme perkrah Bleros me kengen "Veç ti" me nje videoklip nga Max Production.

Ne Maj konkuron tek emisioni çelesi muzikor ZICO tv me kengen "Me sy te penduar" ku arrin ne vendin e 2-te.

Vijon kenga "Problem" e shoqeruar nga nje tjeter videoklip.

Ne muajin Tetor, konkuron per here te pare ne "KENGA MAGJIKE 2010" me kengen "Nje me gjashte".- Ne vitin 2011

E ftuar ne kosove tek Op Labi Party 3 per te festuar vitin e ri, vijon me nje kenge te re titulluar "Te Ndjej"

_____________________________________________________________________________________________________________________________


Dafina Zeqiri

Biografia

Dafina Zeqiri a.k.a Duffy'e u lind me 14 prill 1989 në Varberg te Suedisë. Që
ne rini Dafina u interesua ne muzikë dhe duke u inspirua prej nënës se saj
(Njëkohës këngëtare e famshme ne Kosovë) Dafina morri hapat e para në ketë
lami.

Duke nisur si shkrimtare tekstesh tashme Dafina ka arritur të behet një nder
këngëtaret me te njohura.

E kështu as medaljet s’mungojnë për ketë talent te ri te muzikës, ne vitin
2007 ajo morri vendin e parë ne Polifest, kënga me të cilën fitoj ishte 'Rrallë
e përmallë'. Gjithashtu ne vitin 2008 Dafina beri një boom tjetër me këngën
'Adios', duke marr pjesë prapë ne Polifest ajo u shpërblye me çmimin e publikut
të atij viti.

Duffy'e, ne vitin 2008 lëshoj në treg albumin e saj të parë te titulluar
'KnockDown', ku pati një sukses të madh.

Duffy'e mori pjesë ne kengen magjike 2008 ku mori cmimin 'Magjia e
pare'.Duffy'e mori pjes gjithashtu ne Top fest 6 ku mori pjesë me kengen 'Dua qe
ta di 'dhe kenga mori cmimin kenga më e mir R&B. Ne Shtator 2009, mori pjese
ne Polifest me kengen "Amazing Girl" dhe fitoi çmimin e publikut.__________________________________________________________________________

Gentiana Ismajli


Biografia
 
Gentiana Ismajli ose e njohur për publikun edhe me nofkën Genta lindi më 12 Prill 1984 në Gjilan. Është një këngëtare shqiptare nga Gjilani, Kosovë. U bë e njohur pas prezantimit të saj në
programin e vitit të ri në Radio Televizioni e Kosoves  me këngën "Kthehu". Pas një
kohe të shkurtë ajo nxori edhe këngën "Dridhem", që doli se ishte
vjedhje e një kënge bullgare.

Është shumë e pëlqyer nga rinjtë e gjinisë mashkullore në të gjitha
trojet shqiptare, falë imazhit të saj seksi, veshjeve ekstravagante,
teksteve filozofike, gjimnastikës në skenë, por edhe këngëve të bukura
që mund të kategorizohen si turbofolk. Genta tani banon në Prishtinë, por ajo ka banuar për disa vite edhe
në SHBA. I dashuri i saj është Miloti.