Lorem ipsum
Class aptent taciti sociosqu ad litora
Shkup - Kryeqyteti i Republikës së Maqedonisë
 Shkup, një qytet i madh i Ballkanit me një histori shumë të gjatë dhe interesante, vetëm rreth 20 km në jug nga kufiri me Serbinë për emrin Shkup është i njohur që nga kohërat e lashta si Skupi, një emër të dhënë parë nga grekët. Skupi ish lashtë ndodhet rreth 5 kilometra në veriperëndim të Shkupit të sotëm.

Mirë se vini në Shkup

Mirë se vini në Shkup, kryeqytet i Republikës së Maqedonisë (Ish Republika Jugosllave e Maqedonisë), një qytet i madh i Ballkanit, me një histori shumë të gjatë dhe interesante vetëm rreth njëzet kilometra në jug nga kufiri me Serbinë. Shkupi Emri është i njohur që nga kohërat e lashta si Skupi një emër të dhënë parë nga grekët. Skupi ish lashtë ndodhet rreth 5 kilometra në veriperëndim të Shkupit të sotëm. Sot Shkupi është e bukur ndodhet në mes të një rrugë tregtare të lashtë që lidh Evropën Perëndimore jo vetëm me vendet e Ballkanit, por Lindjen e Afërt si. Rrethinat e shquar dhe e tokës pjellore për shumë shekuj kanë tërhequr udhëtarët dhe kolonëve. Si pasojë, ka shumë lloje të ndryshme të vendeve historike rreth këtij qyteti relativisht i vogël dhe piktoresk me qytetarët e saj miqësore dhe mikpritëse.

Qyteti ende nuk është overexploit nga turistët kështu është ende një thesar për të zbuluar për ata që marrin kohën e tyre.

Pas Luftës së Dytë Botërore në Shkup filloi të rritet dhe të zhvilluar me shpejtësi, por në 05:17. 26 korrik 1963 një tërmet katastrofik e goditi qytetin gjumi dhe më shumë se 1 000 njerëz humbën jetën dhe rreth 80% e qytetit u shkatërrua. Qyteti u rindërtua megjithatë duke ndihmës nga e gjithë bota dhe është sot një qytet shumë interesant që përmban rrethinat e bukur dhe vende që vetëm duhet për t'u parë.

Faktet City

Kryetari i komunës: Z. Trifun Kostovski (2005 -)

Province: Shkup Kombëtare Qarkut

Popullsia: 668 518 banorë (2006 regjistrimit)

Popullsia urbane: 510 000

Sipërfaqja totale komunale: 1 818 km2
Ku: 42 ° 21 ° 26'E 0'N
 
Klima: e butë kontinentale. Shkurtër, dimër i ftohtë, me temperaturë herë pas here bie nën zero Celsius, dhe të gjatë, verë të nxehtë dhe me diell me temperatura 25-30 gradë arritur shi C. ndodhin kryesisht në pranverë dhe në vjeshtë - dimër.

Time: GMT +1 Daylight Saving Time GMT +2
Valuta: denarë (MKD; 100 denarë = ca 1,6 €, ose 2,2 USD
 
Zona Phone Code: +389-91-
  
Aeroporti: Aeroporti i Shkupit - Petrovec (SKP) rreth 19 km nga qendra e qytetit

Kryesore stacionin hekurudhor: Shkup stacionin hekurudhor

Rrethe: Shkup janë të ndarë në dhjetë ndarje administrative si më poshtë Center, Gazi Baba, Aerodrom, Kryetar, Kisela Voda, Butel, Shuto Orizarë, Karposh, Gorche Petrov dhe Saraj
Klima: verë dhe vjeshta janë të ngrohtë dhe e thatë, dimër janë mjaft të ftohtë me borë e madhe.


Turizëm
Turizmi në Shkup është shumë interesante për shkak të faqet e saj shumë dhe shumë njerëz miqësore që jetojnë këtu. Qyteti i cili është rindërtuar pas fatkeqësisë së tërmetit në vitin 1963 nuk ka ndoshta të arrijë deri në bukurinë e saj të mëparshëm dhe reputacionin, por është ende i vlefshëm për t'u vizituar. Në kohën e verës dhe pranverë kur koha këtu është në shëtitës saj më të mira rreth ose ulur në një kafene jashtë shikuar njerëzit dhe jetën e zënë rrugë është vetëm adorable. Shkupi është ende për t'u zbuluar në shumë fusha, gjë që e bën atë disi të veçantë. Spote historike dhe ndërtesat në dhe rreth qytetit bëjnë atë shumë interesant në shumë mënyra. Këtu ju mund të shpenzuar shumë kohë ende të zbuluar pamje të re.
Të informacionit turistik në Qendrën Çarshinë e Vjetër
Orari i punës 08.00 - 19.00, e shtune ora 09.00 - 17.00
Telefon: + 389 2 3116 854

Hotele
Shkupi ka më shumë se 40 hotele të mira dhe të strehimit të disa të tjera duke pritur për ju. Ky shërbim është gjithmonë në krye, kudo që të qëndrojnë. Lagjet më të moderuar janë natyrisht në dorë, si dhe ato të vogla komod. Mjedis në Shkup të bëjë një vizitë këtu shumë interesante dhe të daljes, dhe nuk ka pothuajse në çdo kohë një pamje ose një vend historik për të vizituar afër strehim.

Ju mund të librit tuaj dhomë hoteli këtu në Skopje.com me konfidencialitet.

Argetime
Shkupi është një zgjidhje shumë e vjetër dhe është udhëhequr nga shumë udhëheqës nëpër kohë. Kjo ka vënë shenjën e saj mbi arkitekturën dhe qyteti si tërësi. Ka pamje shumë të bukur të veçantë dhe vende në dhe rreth Shkupit që ka për t'u zbuluar dhe vizituar. Përzierje dhe ndikimin e kulturave të ndryshme dhe beson se e ka pasuruar këtë qytet e cila është e shkëlqyer për pushues natyrisht. Discover këtë margaritar të veçantë në Ballkan që ka shumë e zemrës dhe bukuri. Një nga atraksionet më i ri është Kryqi i Mijëvjeçarit, përfundoi në vitin 2002, në kulmin e malit Vodno. Ky 66-metra kryq e lartë është ndër më të madhe të botës dhe është ndërtuar nga Kisha Ortodokse Maqedonase për të shënuar 2000 vjet të krishterimit në Maqedoni.
Kalaja e Shkupit "Kale"
Looking poshtë në Shkup dhe ndërtuar nga turqit me gurë nga Skupi, fortesa Kale jep një përshtypje të mrekullueshme nga lart e tij. Kjo pikën më të lartë në Shkup me muret e saj prej guri, disa prej tyre 121 metra e gjatë përmban mbeturina nga vendbanimet e hershme rreth 6 000 vjet më parë. Vendet e larta të ofrojnë mbrojtje të mirë dhe kështu Kale bëri shumë. Kalaja ka qenë si pasojë një pikë vendimtare për mbrojtësit dhe sulmuesit me kalimin e kohës në histori, kalaja ka qenë i shkatërruar dhe rindërtuar këtë arsye shumë herë. Sot kjo kala habitshme është një thesar i rrallë për banorët e Shkupit dhe shumë turistë vizitojnë këtë vendbanim të lashtë. Këtu në vend ndoshta ndonjë gjë më e mirë mbi Shkupin ju do të gjeni edhe shfaqje në natyrë teatrore në verë.
Qytetin e Vjetër - Stara Charsija
Në bregun lindor të lumit Vardar vetëm e kundërta të qytetit modern
Qendra është qyteti i vjetër, unike Stara Charsija që daton në shekullin e 12. Këtu në rrugë gjarpëruese dilte me gurë dhe archways të ngushta që ju të gjeni tradicionale zejtari-dyqanet në mesin e dyqane suveniresh dhe dyqane të tjera të vogla piktoreske. Këtu janë edhe xhamitë e shumë të vjetra dhe banjot turke. Sot është ende qendër tregtare të Shkupit dhe një nga qytetet më interesante dhe të shkolluar të vjetër ndonjëherë mund të gjenden në Europë sot. Përzierje e bizantine dhe osmane arkitekturës e bën atë unik në llojin e vet. Këtu janë disa ndërtesa shkëlqyer islame nga shekulli i 15-të, duke përfshirë një xhami me një mermer të brendshme të pazgjidhura që e bën atë të jetë një nga monumentet më të rëndësishme të Shkupit për të traditës turke islame. Por, sigurisht për shkak të traditës e Shkupit, ka edhe kishat e krishtera që daton në shekullin e 18.
Nëse këtij qyteti madhështor të vjetër nuk e ka marrë frymë tuaj larg ka ende shumë për të eksploruar, në fund të Stara Charsija ju do të gjeni Çarshinë e Vjetër, një treg i mbuluar që përmban çdo gjë nga shumë bric-a-Braç për ushqim dhe pije. Këtu është vendi që ju gjithashtu mund të gjeni zyrat e këmbimit, dyqane pastë dhe shumë dhoma për t'u ulur në çaj dhe pije çaj.
  
Daut Pasha Amam (banjë turke)
Çfarë përdoret për të një ndërtesë për kohën e lirë e trupit dhe mendjes është ende një ndërtesë për kohën e lirë e trupit dhe të mendjes, por sot ajo është e vendosur në një mënyrë tjetër. Ish banjot turke ndërtuar nga Daut Pasha në gjysmën e dytë të shekullit të 15 është qëndrimi sot për Galeria Kombëtare e Maqedonisë. Ky monument historik të arkitekturës profane islame u nda fillimisht në seksione për burrat dhe gratë dhe ka një sipërfaqe prej rreth 900m2. Sot këto 900m2 shquar të hapësirës po vepron si një galeri arti. Galeria përmban ikona të Maqedonisë nga shekulli i 14-të, si dhe ikona nga shekulli 19-të, ju do të gjeni edhe vizatimet e Maqedonisë, fotot dhe veprave të artit të tjera të bukura në këtë muze habitshme dhe ndërtimin e mjaft unike historike. Kjo është një domosdoshmëri për të parë kur në Shkup.
Ura e Gurit
Historike më të shquar të Shkupit është 214 m të gjatë Ura e Gurit mbi lumin Vardar. Ndërtuar në shekullin e 6 nga perandori bizantin Justinian, dhe e ndërtuar në shekullin e 15, ura lidh e vjetër dhe pjesë të reja të qytetit, qytetin e vjetër me Pazarin dhe Maqedoninë sheshin e ri. Edhe pse kulla roje në pikën më të lartë të urës ka qenë i dëmtuar në disa raste ajo ka qenë tani rivendosur.
Muzeu i Shkupit
Në 05:17 in1963 një tërmet i madh hits Shkup. Ora mbi hyrjen kryesore në stacionin hekurudhor ndalur dhe është ende në një ndalur. Kjo një herë nga stacionet hekurudhore më të bukura në Ballkan u shkatërrua pjesërisht. Sot eshtrat e stacionit hekurudhor janë në shtëpi në Muzeun e Shkupit. Muzeu tregon një ekspozitë që mbulon historinë e Shkupit nga e para-historike herë deri më sot. Kjo është një muze shumë interesante dhe interesante.
Muzeu i Artit Bashkëkohor
Si të gjithë qytetet e mëdha në Shkup ka sigurisht një muze të artit bashkëkohor. Ky muze i mrekullueshëm është ndërtuar pas tërmetit të madh në vitin 1963 dhe përmbajnë artit e artistëve me famë botërore, në mesin e më pas Hartung, Picasso, Kemenia, Baya dhe natyrisht e artistëve nga Maqedonia dhe ish-republikat e Jugosllavisë. Muzeu është konsideruar si një nga më të shquar jo vetëm në Shkup dhe Ballkanit, por në Europën e Europës, mos humbasë atë kur ju jeni këtu.
Muzeu i Nënë Terezës
Një person dhe humanitare të madh që do të thotë shumë për kaq shumë njerëz dhe me botën është Agnes Gondza Bojadziu (shqip: Gonxhe Bojaxhi) i lindur në Shkup (Maqedoni atë kohë ishte nën Perandorinë Osmane) në 27 gusht 1910 në një familje me prejardhje shqiptare . Për botën e ajo është e njohur më mirë si Nënë Tereza. Shkupi ka sigurisht nderuar e saj me një monument dhe një muze.
Ky muze të shquar është i vendosur në Kullën feudale me origjinë nga shekulli i 17-të, të njëjtën ndërtesë ku ajo përdoret për të luajtur si një fëmijë. Këtu gjeni objekte nga jeta Nënë Tereza kur ajo ka jetuar në Shkup dhe relike nga jeta e saj më vonë. Një monument të Nënë Terezës është që të gjenden në Maqedoni Street 6, afër vendin ku ajo u pagëzua në Kishën Jezusit, e cila u shkatërrua nga tërmeti i tmerrshëm në vitin 1963. Monumenti 300 kilogram e rëndë qëndron në një post granit dhe është bërë nga Serafimov Tome artist maqedonas.
Një tjetër kujtim të Nënë Terezës është pllakë përkujtimore, ku shtëpia e Nënë Terezës ishte. Pllakë është dedikuar në mars 1998.
Mustafa Pashës
qëndron në terren ngritur mbi pazarin e vjetër dhe është një nga ndërtesat më të bukura islame në Maqedoni. Ajo është ndërtuar në fund të shekullit të 15-të nga vesir Mustafa Pasha dhe shumë pak ndryshime ishin bërë për atë që atëherë. Ajo është e dekoruar ornately dhe ka kopsht të bukur përreth.
Pazar
Shkupi ka disa qendrave tregtare (GTC është një më i madh, dhe Mall Ramstor është shumë e amerikane në stilin e tij), dhe shumë dyqane që përmban të gjitha llojet e mallrave ju jeni dëshirë e madhe për të. Nëse jeni duke shkuar për të markave ndërkombëtare, ju do t'i gjeni këtu midis markave vendore nga afër. Ka zejtari vendas dhe filigran nice too maqedonase. Nëse jeni jashtë ushqimin pazar do të më mirë të bëhet në pazaret dhe në dyqane të vogla lokale, e nëse ju jeni drejtuar për perimet ju do të gjeni atë më të mirë në vende të hapura tregjet. Shopping në Shkup është e bukur dhe argëtuese që ka kaq shumë gjëra për të shikuar këtu dhe disa prej tyre janë shumë të ndryshme nga ajo e qyteteve të tjera.

Ushqim dhe pije
Një nga gjërat më të shquar kur ju jeni në Maqedoni është e ndryshme të ushqimit dhe pijeve. Peisazhit maqedonase dhe klima promovon një përzierje të pasur të gjitha llojet e ushqimit dhe kuzhinës mrekullon. Këtu është zemra shumë e bujqësisë të Ballkanit. Maqedonia është në veçanti i njohur edhe për djathërat e shijshme: butë Sirenje e bardhë, një djathë shumë të ngjashme me feta ndoshta më të famshëm grek, dhe Kashkaval - një djathë të verdhë të ngjashme me Locatello Romano, një djathë italiane, por si kudo ndryshme lokale varet në tokë, dashurinë dhe shqetësimin e fshatit merr kur prodhimin e këtyre djathë.

Pozita gjeografike e Maqedonisë dhe periudhat e gjata të sovran të huaj kanë ndikuar në kuzhinë maqedonase, por kombinon të Ballkanit dhe të Mesdheut shijet me atë të Turqisë në një përzierje shumë të shijshme dhe të veçanta. Rezultatet janë ndër të tjera: enët speciale si Taratur famshëm (kos kosi me copa e kastravec) dhe Pinxhur (sallatë krem ​​me speca dhe patëllxhan). Burrek në gjuhën maqedonase është ngrënë si ushqim të shpejtë me kos dhe është shitur në furra buke. Ajo është e rrumbullakët e pastë mbushur me mish apo djath spinaq. Ju lutemi, mos harroni të shijojnë Bakllava - një admiruar shumë të pasur, pastë ëmbël gjendet në shumicën e cuisines të Lindjes së Mesme.

Dhe kur duke shijuar pjatat e mirë në Maqedoni, nuk duhet të harrojmë se vera e Maqedonisë është diçka vërtetë të mirë. Klima dhe toka prodhon verë shumë të mirë të cilësisë së lartë të tilla si Vranec, tipike Cabernet Sauvignon, Merlot të pasur dhe një të krahasueshme me çdo verëra italisht, frëngjisht ose spanjisht.
Mbrëmje dhe natën
Një natë në dukje këtu është një e vërtetë natës ballkanike, duke sjellë për ju të gjithë ju ndoshta mund të dëshironi. Ka diskotekat dhe baret të klasës së lartë dhe çmime miqësore. Pothuajse të gjitha llojet e muzikës mund të gjenden këtu. Natës është pulsating dhe këtu është një vend për të gjithë dhe çdo moshave, kjo është me të vërtetë të gjithë ju. Edhe pse ne jemi në Ballkan, popullor e DJ nga Evropa Perëndimore të luajë në diskotekat dhe ata e duan atë këtu, sepse audienca e vlerësojmë aq shumë muzikë të mirë dhe është aq energjik.
Mënyra më e mirë për të paguar me para, sepse është e kartës së kreditit sistemi është ende duke u përmirësuar, edhe pse ajo punon.

Festivals
Shkupi ka disa festivale të vërtetë e bukur dhe interesante rreth vitit dhe një shumë prej tyre janë shumë kulturore dhe disa vijnë me një qasje më të lehtë ndoshta. Megjithatë kjo është këtu në këto mjedis të shquar në mesin e njerëzve të butë dhe miqësor të Maqedonisë që ju të gjeni atmosferë të vërtetë autentik.
Shkup Summer Festival
Festivali Shkup verës bëhet në tridhjetë vende të ndryshme dhe skena. Nga 21 korrik - 31 korrik ka shfaqje në faza të hapur të vendosur rreth Shkupit. Ekspozita, drama, baleti, koncerte muzikore dhe shumë, shumë më tepër nga të dy artistë vendas, si dhe të huaj janë për t'u parë. Ky festival i shkëlqyer zgjeruar është bërë në Quay e lumit Vardar, në Kale Kalaja e vjetër dhe në galeritë e artit, dhe natyrisht në parqe e bukur përreth Shkupit.
Festivali i xhazit të Shkupit
Konsiderohet si një nga më të mirat në llojin e vet Shkup, Jazz Festival në tetor tërheq shumë muzikantë të shquar të xhazit nga e gjithë bota.
Ky festival ka qenë një traditë për viteve, dhe tani është gjerësisht e di ndër muzikantët e xhazit të gjithë rreth. Duke vizituar Shkup në vjeshtë gjallë dhe në mënyrë paqësore, ju vetëm keni për të vizituar festivalin e xhazit, pa dyshim kjo do të sjellë paqe në trupin dhe mendjen.
Mund të Mbrëmjet Opera në Shkup
Filloni me Aida dhe të përfundojë me Turandot. Në mbrëmje fantastike maj Opera në Shkup këtë mundësi është në dorë për të gjithë dashamirët opera. Këtu këngëtarët vendas lindur sjellë kryevepra nga e drejta e bota opera në zemrën tuaj. Ky festival opera njohur karakteristikat e Maqedonisë, si dhe muzikantë ndërkombëtare kryerjen muzikë klasike. Solistë nga Anglia dhe Serbi-Mali i Zi do të kryejnë në Nabuko Verdit, dhe Baletit të Maqedonisë do të paraqesë Giselle mrekullueshme. Nëse ju ende i doni më shumë, mos e humbni shpresën: famshëm Rigoletto opera është vendosur edhe këtu. Por kjo është vetëm fjalë, tronditje e vërtetë vjen në botën e vërtetë, kur ju jeni në Shkup dhe të dëgjoni këto kryeveprat më të adhurueshëm luajtur këtu vetëm për ju. Në tetor Shkup është e veshur me të bardha me sa duket e bukur, që e bën atë edhe cozier për t'u ulur në një shtëpi opera dhe shijuar.
Sport
Maqedonia ka një traditë të gjatë në sport dhe ka fituar disa medalje në Lojërat Olimpike. Kryeqytetin e Shkupit në vetvete ka tre ekipe të mëdha të futbollit të luajtur në ligën e lartë të Maqedonisë. E vjetër, Vadar Shkup themeluar në vitin 1912, ishte edhe kampion i parë në ligën e Maqedonisë pa e futbollit dhe është gjithmonë në krye. Klubi luan në Gradski Stadion (kapaciteti për 25 000) e vendosur në parkun e qytetit në Shkup, 1 km nga qendra në Shkup. Ekipet e tjera krenar janë Makedonija Shkup, est 1932 dhe Cementarnica Shkup, 1955 est. Ndeshjen e parë të futbollit luajtur ndonjëherë në Maqedoni kishte gjoja 1909 në Ishlahaane (Idadija), Shkup. Mos humbisni rastin për të parë futboll të vërtetë të mirë, kur ju jeni në Shkup.
Gjëra të tjera për të bërë
Kur ju keni parë të gjitha faqet e lartë dhe monumenteve në Shkup, një mënyrë tjetër për të mësuar rreth dhe të gëzojnë të qytetit është për shëtitje rreth në parqe të këndshme gjelbër përgjatë lumit ose vizitoni disa nga muzetë unik të cilat disa është e vendosur në historike e mrekullueshme ndërtesave në këtë kryeqytet të pabesueshme të Ballkanit.
 
Shumë prej hoteleve kryesore kanë një palestër për të mbajtur ju në formë, por ju gjithashtu mund të marrë një goditje e lehtë në disa prej parqeve rreth qytetit. Pra brenda disa parqeve, ju do kuptim një ndjenjë e ju që në fshat me liqene të vogla dhe të threes përhapur. Për ata që kërkojnë për një pyll, kodrat me pyje të malit Vodno është brenda ecin distanca nga qendra e qytetit. Nga këtu pamje të Shkupit është edhe më madhështore. Pse nuk gëzojnë një piknik këtu.

Biznes
Maqedonia ka një industri të zhvilluar në mënyrë të drejtë (i hekurit dhe celikut) dhe sektorin e bujqësisë me mundësi të pasur pambuku tregtare, duhanit, drithërave, dhe blegtorale të prodhuara në rajonin përreth. Mundësitë për të bërë biznes këtu janë mjaft të mira si gjërat këtu janë për t'u zhvilluar dhe për shkak të afërsisë me pjesën tjetër të Ballkanit, si dhe Lindjen e Afërt. Hekurudhore dhe rrugët e autostradës sjellë keni të drejtë të Beogradit apo Athinës në disa orë - Shkup aeroport është një më i madh në Maqedoni, me destinacione në shumicën e qyteteve evropiane.

Industries në qytet përfshijnë makineritë elektrike, kimike, tekstile, qilima, dhe produkteve ushqimore. Përveç Beograd-Athinë autostrada dhe rrugët hekurudhore, qyteti ka edhe aeroportin më të madh në Republikën e Maqedonisë.
Rrotullues
Klubi i parë rrotullues u themelua qysh në vitin 1931 30 Maj, dhe ceremoni të saj themeltar u mbajt në 30 maj, tre vjet më vonë. Ky klub ishte në veprim deri në 1941, kur ishte e ndaluar gjatë pushtimit gjerman. Në vitin 1995 klubi u rivendos në Republikën e pavarur të Maqedonisë.
Rotary klub në Shkup
Takimet e martë 20.00
Hotel Aleksandar Palace
Bulevar bb 8 Sht
tel.00 389 2 3092392

Histori
Shkupi ka një histori shumë të gjatë dhe ndonjëherë mizor. Për shkak të vendndodhjes së saj gjeografike, tërmetet kanë më shumë ose më pak fshihen nga qyteti disa herë. Jo vetëm fatkeqësitë natyrore kanë qenë të besimit të Shkupit: me 25 tetor 1689 austriake Përgjithshëm Picolomini djegur të qytetit. Kjo ishte një goditje e rëndë dhe qyteti nuk shërohen për shumë vite.

Emri i qytetit është përmendur për herë të parë nga grekët në shekullin e 3-të nën emrin e saj të lashtë Skupi. Më vonë dardanët - një fis ilir - pushtoi qytetin. Dikur më vonë të qytetit të bëhet një qendër fetare dhe kishte peshkopin e vet si krishterimi ishte përhapur në Ballkan me romakët.

Emri Shkupit u dha nga një fis sllav të cilët Beregheziti pushtuan zonën rreth vitit 600 pes dhe vendosi që për gati 300 vjet. Shteti i parë i Maqedonisë u shfaq në shekullin e 7 pas se bullgarët, bizantinët dhe serbët vepruar si mjeshtra të Shkupit. Në vitin 1392 megjithatë turqit pushtuan zonën dhe ajo mbeti turke deri në shpërthimin e luftës ballkanike (1912-1913). (Turke) provincës osmane u nda midis Greqisë, Bullgarisë, Shqipërisë dhe Serbisë. Traktati i paqes Versajës pas Luftës I Botërore bëri atë që ishte për t'u bërë Maqedonisë sot një pjesë e Mbretërisë së Serbëve, më vonë i njohur si Jugosllavia. Më 8 shtator 1991 në Shkup dhe Maqedoni fituar lirinë e saj nga Republika Socialiste Federative të Jugosllavisë.

Getting këtu
Shkupi është në mes të Ballkanit dhe është shumë e lehtë për të arritur nga e gjithë Evropa nga ajri ose tren. Që nga vendndodhjen e saj në afërsi të aeroporteve të tjera në Sofje, Beograd dhe Selanikut, është gjithashtu të arritshme brenda disa orë me makinë nga këto aeroportet ndërkombëtare.

Nga ajri
Aeroporti i Shkupit - Petrovec (SKP) ndodhet rreth 20 kilometra nga qendra e qytetit. Kjo është një aeroport modern me të gjitha llojet e objekteve të nevojshme dhe ka fluturime që vijnë në dhe nga qarqet evropiane. Nuk ka ende ende nuk ka anijes transferimit të dhe nga aeroporti në mënyrë udhëtarëve janë të obliguara për të marrë një taksi për të qytetit të Shkupit e cila duhet të kushtojë vetëm rreth 10 €. (2006)

Me tren
Ju shkruani Shkup me tren nëpërmjet Beograd, Serbi ose Selanik, Greqi.

Me makinë
Nga lindja dhe perëndimi, respektivisht rrugët janë të hyjnë në Maqedoni nga Bullgaria dhe Shqipëria, por E75 autostradës nga Serbia në Greqi, është një tjetër mundësi për të përzënë në Shkup. Kjo do të jetë rruga më e zakonshme për turistët që të udhëtojnë kur ka vizituar Maqedoninë me makinë. Ka kompani të shumta të makinave me qira në Maqedoni, të jenë të përgatitur për të paraqitur licencën e shoferit dhe të pasaportës tuaj kur punësimin. Në Maqedoni jo të gjitha rrugët janë të kualitetit të lartë, kështu që nëse ju jeni të makinës në rrugë të vogla një mandat katër-wheel drive automjeti do të ishte e preferueshme. Në Maqedoni fenerët janë të jetë në ditën dhe as është e ndaluar për të folur në celular gjatë vozitjes. Seatbelts janë të detyrueshme.

Me autobus
Autobusë nga e gjithë Europa janë duke shkuar në Maqedoni në baza ditore. Këtyre linjave lidhin Shkupin me qytetet e tjera evropiane dhe janë relativisht të lira dhe mjaft të shpeshta.
Getting rreth
Me autobus
Shkupi i ka dy rrjeteve autobusëve në shërbim të qytetit dhe fshatrat përreth. Ju keni një shtet të mbajë, si dhe një kompani private autobus drejtimin e rrjetit autobus, ato të kuqe është në pronësi të shtetit. Autobusë punojnë në baza të rregullta 5,00-24,00 dhe të shërbimit të autobusëve është e ruajtur mirë. Gjatë orëve të natës vonë orarin janë disi në një shërbim të parregullt.

Taksi
Mënyra më e mirë dhe më të sigurta për të marrë një taksi në Shkup është në telefon një ose ka hotelin tuaj duke bërë kështu, apo si edhe ju mund të përpiqet të marr një deri në një gradë të taksi të dukshme. Është e rekomanduar me forcë për të shmangur taksi picking ju lart, por duhet të punojnë mënyra të tjera përreth.

Taksi ligjshme shpesh mund të njihet me emrin e tyre dhe shpesh nga katër shifra numrin e telefonit duke filluar me 9 të shtypura në derën e makinë (për shembull 9163, 9147).

Nëse ju do në një tjetër qytet, një taksi të përbashkët do të merrni ju atje në një mënyrë të shpejtë dhe më e lirë se nuk taksitë e zakonshme. Nëse jeni të interesuar në këtë lloj të opsion, ju do të gjeni shoferët e taksive në këmbë në hyrje të stacionit të autobusëve në Shkup bërtasin nga emri i qytetit të cilat ata janë drejtuar. Një taksi të përbashkët që përmban katër pasagjerë dhe shkon për një udhëtim 30 km mund të ju kursejnë deri në 20 €.

Me makinë
Ka kompani të shumta të makinave me qira në Shkup, por të jenë të përgatitur për të pranishëm jo vetëm licencën e shoferit, por pasaportën tuaj, si dhe kur punësimin. Rreth Shkupit dhe në Maqedoni jo të gjitha rrugët janë të kualitetit të lartë, kështu që nëse ju jeni të makinës në rrugë të vogla një mandat katër-wheel drive automjeti do të ishte e preferueshme. Në Maqedoni fenerët janë të jetë në ditën dhe as është e ndaluar për të folur në celular gjatë vozitjes. Seatbelts janë të detyrueshme.